Ključ

Nakup nepremičnine je ena bolj zahtevnih življenjskih odločitev, zato je nujno, da se pred nakupom čim bolje pripravimo in se s tem izognemo napakam. Vsak kupec, ki se znajde v tej situaciji, se sreča s številnimi vprašanji, povezanimi z lokacijo, pravnim stanjem nepremičnine, infrastrukturo, cenami na trgu in še mnogimi drugimi vidiki. Na kaj vse moramo biti torej pozorni? 

Lokacija nepremičnine 

Lokacija je eden najpomembnejših dejavnikov, ki vpliva na ceno in vrednost nepremičnine ter posledično na kakovost našega bivanja. Lokacija narekuje enostavnost našega vsakdana, dostopnost do storitev, ki so nujne za prijetno bivanje in koliko bomo na dolgi rok vložili v prevoz in druge nujne stroške. 

Pri izbiri lokacije je priporočljivo preveriti več vidikov: 

  1. Dostop do javnega prevoza. Če se vsakodnevno zanašamo na javni prevoz, je nujno, da se nahajamo blizu avtobusnih ali železniških postaj. Dobro urejena prometna infrastruktura lahko močno vpliva na kakovost bivanja in čas, ki ga porabimo za pot na delo ali do šole. 
  1. Bližina ključnih storitev. Koristno je, da se nepremičnina nahaja blizu trgovin, šol, zdravstvenih ustanov in drugih nujnih storitev, ki so potrebne za vsakdanjik. Bližina osnovnih storitev močno olajša življenje, še posebej, če imamo otroke ali starejše družinske člane, ki potrebujejo pogost dostop do teh storitev. 
  1. Bližina narave in rekreativnih površin. Za ljubitelje narave in aktivnega življenjskega sloga ter lastnike hišnih ljubljenčkov je pomembno, da je dom vsaj nekoliko v bližini parkov, rekreativnih poti ali zelenih površin. Takšna okolja zagotovijo boljšo kakovost življenja tako za nas kot za štirinožne družinske člane. 

Na dolgi rok je dobro tudi razmisliti, kako bo lokacija vplivala na vrednost nepremičnine. Lokacije, ki so v bližini novih infrastrukturnih projektov ali so del urbanega razvoja, lahko prinesejo zvišanje vrednosti v prihodnosti. 

Pravno stanje nepremičnine 

Ko se odločamo za nakup nepremičnine, moramo obvezno preveriti njeno pravno stanje. To pomeni, da preverimo, ali vsi lastniški in pravni dokumenti držijo, da je pravilno vpisana v zemljiško knjigo in ima urejena vsa dovoljenja, s čimer se izognemo kasnejšim težavam ali zapletom.   

V ta namen lahko pridobimo izpisek iz zemljiške knjige, kjer vidimo, kdo je dejanski lastnik nepremičnine, in preverimo, ali na njej obstajajo kakršnekoli hipoteke ali drugi pravni postopki. Če nepremičnina ni prosta vseh bremen, lahko to predstavlja težave pri pridobivanju financiranja ali nadaljnjih prodajah. 

Poleg tega moramo preveriti tudi, ali ima nepremičnina ustrezna gradbena dovoljenja. Če želimo v prihodnosti izvajati kakršnekoli gradbene posege ali prenove, je bistveno, da je nepremičnina pravilno registrirana in ima vsa potrebna dovoljenja. 

Nepremičninski trg 

Nepremičninski trg je dinamičen in odraža trenutno stanje ponudbe in povpraševanja. V ta namen je dobro, da spremljamo trende na trgu, preden se odločimo za nakup. Če je na trgu veliko povpraševanja in malo ponudbe, so cene višje, zato se je v takih primerih včasih bolje odločiti za čakanje ali iskanje alternativnih rešitev. 

Pametno je tudi, da smo pozorni na lokalne tržne trende, saj se lahko cene nepremičnin razlikujejo glede na lokacijo in razmere v določenem mestu ali regiji. Nepremičninski trg pogosto reagira na širše gospodarske razmere, zato je smiselno spremljati tudi makroekonomske kazalnike, kot so rast bruto domačega proizvoda, stopnja brezposelnosti in obrestne mere. 

Hišica

Skriti stroški 

Pri nakupu nepremičnine moramo biti pozorni na skrite stroške, ki pogosto ostanejo neopaženi pri prvih ogledih in pogajanjih. Ti stroški lahko vključujejo potrebna popravila, prenove ali posodobitve, ki jih bo treba izvesti po nakupu. Tu na primer spadajo: menjava strehe, izolacija, popravilo vodovodnih napeljav, obnavljanje fasade ali prenova kopalnic.  

Upoštevati moramo tudi stroške vzdrževanja nepremičnine. Hiša ali stanovanje zahteva redno vzdrževanje, vključno s stroški ogrevanja, elektrike, vode in drugih komunalnih storitev. Nepremičnine z višjimi stroški vzdrževanja lahko dolgoročno predstavljajo večje finančne obremenitve, kar lahko vpliva na našo nakupno odločitev. Priporočljivo je, da pred nakupom izvedemo temeljit pregled nepremičnine in pridobimo oceno potrebnih popravil ali prenov, da se izognemo neprijetnim presenečenjem. 

Če se odločamo za nakup stanovanja v večstanovanjski stavbi, so stroški vzdrževanja pogosto urejeni v okviru upravnika stavbe, kar pomeni, da prispevamo določen znesek za vzdrževanje skupnih delov, kot so hodniki, dvigala in streha. Ti prispevki lahko variirajo glede na starost stavbe, stanje infrastrukture in načrte za obnovo skupnih prostorov. Preveriti moramo, ali so predvideni večji vzdrževalni posegi, saj bi to lahko pomenilo dodatne stroške za lastnike stanovanj v prihodnosti. 

Energetska učinkovitost 

Z roko v roki s skritimi stroški pride tudi energetska učinkovitost. V času, ko so stroški energentov vse višji, je ta postala ključni dejavnik pri nakupu. Nepremičnine z boljšo izolacijo, kakovostnimi okni in sodobnimi ogrevalnimi sistemi so dolgoročno cenejše za vzdrževanje, saj porabijo manj energije za ogrevanje in hlajenje. 

Pred nakupom je priporočljivo preveriti energetsko izkaznico nepremičnine, ki nam daje vpogled v njeno energetsko učinkovitost. Višje ocene na energetski izkaznici pomenijo manjše mesečne stroške ogrevanja in hlajenja, kar lahko dolgoročno prinese znatne prihranke.  

Ocenjevanje nepremičnine 

Pri nakupu nepremičnine je pomembno, da se odločamo na podlagi realne ocene vrednosti nepremičnine. Ocenjevanje nepremičnine je proces, ki ga izvedejo strokovnjaki, da določijo dejansko tržno vrednost nepremičnine glede na njene značilnosti, stanje in lokacijo. Preden se odločimo za nakup, je pametno poiskati neodvisnega ocenjevalca, ki bo podal objektivno oceno. 

Ocenjevanje vključuje analizo različnih dejavnikov: velikost nepremičnine, starost, stanje gradbenih materialov, energijska učinkovitost in lokacija. Na podlagi teh dejavnikov strokovnjak pripravi poročilo, ki nam omogoča, da se prepričamo, ali je prodajna cena skladna z dejansko vrednostjo. 

Poleg tega lahko strokovnjak opozori na morebitne pomanjkljivosti nepremičnine, ki jih na prvi pogled ne opazimo in poda oceno stroškov za odpravo teh pomanjkljivosti. To nam omogoča boljše pogajanje o ceni ali boljšo pripravo proračuna za prenovo. Realna ocena vrednosti nam pomaga, da se izognemo preplačilu za nepremičnino in da smo bolj pripravljeni na morebitne dodatne stroške. 

Proračun za prenovo 

Včasih nepremičnina, ki jo želimo kupiti, ni popolnoma takšna, kot smo si zamislili. Zato je priporočljivo, da že pred nakupom načrtujemo proračun za prenovo in se zavedamo, kakšna vlaganja bodo potrebna, da bo nepremičnina ustrezala našim potrebam. Prenova je lahko nujna zaradi dotrajanosti stavbe ali pa jo želimo prilagoditi svojemu okusu in življenjskemu slogu. 

Pred nakupom nepremičnine moramo oceniti obseg prenove. Ali bo šlo le za kozmetične posege, kot so barvanje sten in menjava talnih oblog, ali pa bodo potrebna večja dela, kot so menjava strehe, prenova kopalnice ali kuhinje, izolacija sten ali zamenjava oken? Če se odločamo za večje prenove, je pomembno, da pridobimo oceno stroškov od več izvajalcev, da se izognemo neprijetnim presenečenjem. 

Pri načrtovanju proračuna za prenovo moramo upoštevati tudi stroške gradbenih dovoljenj, če bodo potrebna, in druge povezane stroške, kot so arhitekturne storitve ali svetovanje. Smiselno je tudi, da se zavedamo morebitnih nepredvidenih stroškov, ki se lahko pojavijo med prenovo, zato je priporočljivo v proračun vključiti nekaj dodatnih sredstev za nepredvidene izdatke. 

Čeprav so stroški prenove lahko visoki, nam prenovljena nepremičnina lahko prinese boljšo kakovost bivanja in dolgoročno višjo vrednost. Prav tako prenova omogoča, da nepremičnino prilagodimo svojim potrebam in okusu in se v prostorih ustvarimo svoj dom. 

Par

Kako lahko DBS Stanovanjski kredit pomaga? 

Pri nakupu nepremičnine ali morebitni prenovi odločilno vlogo igra tudi ustrezno financiranje. Stanovanjski kredit DBS je rešitev za vse, ki načrtujejo nakup ali prenovo nepremičnine. Deželna banka Slovenije na svoji spletni strani ponuja orodje za okvirni izračun mesečnega zneska kredita, ugodne pogoje in prilagodljive možnosti odplačevanja, kar nam omogoča, da lažje uresničimo svoje sanje o lastnem domu. 

Ob odločitvi za stanovanjski kredit pridobimo strokovno podporo svetovalcev DBS, ki nam pomagajo izbrati najboljšo možnost financiranja glede na naše finančne zmožnosti in dolgoročne cilje. 

Nakup nepremičnine je pomembna življenjska odločitev, ki zahteva temeljito načrtovanje in premišljen pristop. S temeljito raziskavo se bomo lažje odločili za pravo nepremičnino, ki bo ustrezala našim potrebam in bo dolgoročno ustrezna tudi z vidika financiranja in vzdrževanja.